Драга мамо, колострумот е нешто речиси магично и честопати се нарекува „течно злато“ – затоа што искрено вреди злато! Па, зошто е ова толку добро, можеби ќе прашате?

Колострумот е специјалното млеко што мајките и сите цицачи го произведуваат за време на доцната бременост, или поконкретно, во првите неколку дена по породување. Се произведува од млечните жлезди во вашите гради и мајките можат да почнат да го создаваат од околу 16-та недела од бременоста!

Досега единствената опција за антенатално изразување на колострумот е во пластични шприцеви за еднократна употреба. Сепак, ова е помалку од идеално бидејќи овие шприцеви не можат повторно да се користат и се штетни за нашата планета. Пластиката исто така има потенцијал да испушта штетни хемикалии во вашето скапоцено течно злато!

Haakaa е исклучително возбудена што го има Силиконскиот Колектор за Колострум! Направени се од 100% медицински силикон и ги собираат капките рачно изразен колострум од вашата брадавица со нежен вакуумски ефект. Можете исто така да го извадите капачето и да измолзите поголеми капки директно во него!

Оваа неверојатна алатка може да се замрзне, да се чува во фрижидер и да се загрее – и го прави совршено за хранење капки колострум за новороденчиња. За да го стерилизирате колекторот ставете го во зовриена вода, а потоа можете повторно да го користите одново и одново!

Колострумот е богат и густ по конзистентност, а може да има јасна или жолта боја. Тоа е од хранливата состојка наречена бета-каротен или витамин А (исто така се наоѓа во моркови!) која помага за здравјето на очите. Може да изгледа како мали зрнца течност на вашата брадавица кога ги стимулирате градите. Некои мајки може да имаат розов или кафеав колострум, што може да значи дека има малку крв таму. Не грижете се, бидејќи ова е безопасно.

Значи, кога сте бремени и „протекувате“ – тоа е колострум!

Што всушност има во колострумот?

Колострумот е преполн со неверојатни хранливи материи во многу високи концентрации, иако количински е малку. Дали знаевте дека кога ќе се роди бебето, нивниот стомак е со големина на цреша? Малата количина на произведен колострум е прилагоденa на малиот дигестивен систем на вашето новороденче. Но, не ја потценувајте неговата моќ – ова „течно злато“ е мало, но моќно!

Колострумот е богат со протеини и јаглехидрати, кои се од витално значење за исхраната на новороденчето, но со ниска вредност на маснотии бидејќи на вашето малечко бебе може да му биде тешко да се вари маснотиите во првите денови.

Можеби ќе ви се допадне:   Што е рефлекс на исфрлање на млеко за време на доењето?

Колострумот содржи специјализирани антитела и бели крвни зрнца кои се борат против бактерии и инфекции кои се создаваат од мајката и се пренесуваат на бебчето преку хранење со колострумот. Ова значи дека делува и како заштитна сила и може да се смета за првиот имунитет што го стекнува вашето бебе по раѓањето – колку е кул!

Колострумот содржи и пробиотици кои помагаат да се развие нивната дигестивна флора. Тоа го „колонизира“ цревата со стотици различни видови „добри бактерии“ кои го подготвуваат бебето за живот. Колострумот содржи и високи нивоа на секреторен имуноглобулин А (SIgA) кој помага во борбата против вирусите!

Заедно со витаминот А кој го прави колострумот жолт и помага во развојот на очите, колострумот е богат и со други минерали! Има магнезиум, кој го поддржува срцето и коските на вашето бебе, и бакар и цинк, кои помагаат во развојот на имунолошкиот систем на бебчето. Цинкот може да помогне во развојот на мозокот, со речиси четири пати повеќе цинк во колострумот отколку во вашето зрело млеко го стимулира мозокот на вашето бебе што брзо се развива!

Што друго може да направи мојот колострум?

Заедно со сета неверојатна исхрана што ја обезбедува колострумот, има и други корисни функции.

-Колострумот има благо лаксативно дејство што му помага на вашето бебе да ја испушти првата столица наречена мекониум. Ова значи дека може да помогне и во ублажување на жолтицата каде вишокот билирубин се пренесува преку столицата.

-Тој му помага на вашето малечко да се прилагоди на надворешниот свет преку регулирање на нивото на шеќер во крвта. Сето ова е поврзано со други системи како што се нивната контрола на температурата, стапката на дишење, нивото на кислород и метаболизмот!

-Мамо, дали претходно си имала мукозно бебе – можеби после царски рез? Колострумот може да помогне да се разбие оваа слузница и да му помогне на вашето малечко!

-Ако имате испукани или болни брадавици во првите неколку дена, триењето со малку измолзен колострум врз нив може да помогне во нивното заздравување.

-За сите мајки кое предвреме се породиле – колострумот е од витално значење за вашето бебе кое пристигнало малку порано. Истражувањата покажуваат дека овие мали борци многу напреднуваат и со неколку капки колострум. Познато е дека тие подобро ја задржуваат храната и повраќаат помалку отколку кога би биле хранети само со вештачко млеко.

Можеби ќе ви се допадне:   Семинар за трудници #1 - Октомври 2019

Кога и како можам да го измолзам мојот колострум?

Можеби имате некоја блиска мајка која го измолзила својот колострум за време на бременоста. Можеби сте го направиле тоа сами! Ова е неверојатно и за вас и за вашето малечко.

Пред да започнете да се измолзувате за време на бременоста, ве молиме разговарајте со вашиот гинеколог бидејќи стимулацијата на брадавиците може да предизвика породување. Препорачливо е да се измолзувате при крај на бременост и само ако планирате вагинално породување, за да обезбедите најбезбедни исходи.

Измолзувањето за време на бременоста значи дека ќе имате дополнително „течно злато“ подготвено за употреба доколку на вашето бебе му треба по раѓањето. Исто така, може да помогне да се стимулираат вашите млечни жлезди кои можат да помогнат во лактацијата и снабдувањето со мајчино млеко!

Силно се препорачува на некои мајки да се измолзат за време на бременоста. Ова може да биде случај ако имате гестациски дијабетес, бидејќи изразениот колострум ќе ви помогне да го регулирате нивото на шеќер во крвта на бебето по раѓањето. Изразувањето на колострумот за време на бременоста, исто така, може да се препорача ако на вашето бебе му е дијагностицирана расцеп на усна или непце од нивниот ултразвук. На овие бебиња може да им биде тешко првично да почнат да цицаат, а изразениот колострум ќе ви помогне и на двајцата во раната фаза на доење.

Еве како можете да го изразите колострумот:

-Кога ќе почнете да се измолзувате, погрижете се да сте добро хидрирани и во удобна и безбедна средина – по можност да седите за да може гравитацијата да ви помогне!

Направете широк „C-фат“ од страната на градите со палецот и показалецот. Започнете широко за да ги стимулирате сите оние канали што се околу вашите гради.

-Полека и стабилно тркалајте ги прстите кон брадавицата. Ова движење е цврсто; сепак, не треба да предизвикува болка.

-Опуштете се целосно, дозволувајќи им на каналите да се наполнат повторно и повторете.

-Соберете ги капките колострум во вашиот колектор за колострум од Haakaa!

-Започнете со рачно измолзување на секоја дојка 10-15 минути, еднаш дневно за време на доцната бременост.

Можеби ќе ви се допадне:   Laboratorios BABÉ - хигиена кај новороденче

-Обележете го вашиот колектор со датумот при секое полнење. Ставете го во замрзнувач до раѓање. Погрижете се да ги следите упатствата за безбедно складирање!

Можете да измолзите колострум и во постнаталниот период! Можеби ќе треба да го направите ова затоа што вашето малечко не дои правилно, или сте одвоени од него бидејќи се наоѓа во интензивна нега. Измолзувањето е различно тогаш и тоа треба да го имитира доењето. Измозлувајте секои 3-4 часа деноноќно за да го поттикнете снабдувањето со мајчино млеко и да го потсетите вашиот мозок дека имате ново бебе за хранење!

Мајките со рамни брадавици на кои можеби им треба силиконска брадавица ќе имаат неверојатна корист од колострумот што се измолзува рачно. Силиконските брадавици не можат да се користат во првите неколку дена бидејќи колострумот е премногу густ за да помине низ дупките и нема доволно за да го пополни целиот штит. Овие мајки ќе треба да го започнат своето снабдување преку измолзување со рака.

Едно од најчестите прашања што ги добивам од мајките во постнаталниот период е „Мислам дека немам млеко!“ Па, мамо, имаш млеко, а имаш и нешто уште подобро… Колострум! Дури и ако не гледате ништо кога измолзувате, само знајте дека вашето бебе има сила за цицање и можат да го извлечат уште подобро отколку што можете сами. Ако не можете да видите ни капка колострум, помага и стимулацијата! Масирајте ги градите 10-15 минути од секоја страна за да го поттикнете снабдувањето.

Во просек, новата мајка може да измолзи само многу мала количина (капки) колострум секој пат. Ова е сосема нормално и е доволно за да го нахрани вашето бебе. Секоја капка е важна! Околу 3-5 ден од мајчинството, вашите гради ќе се „наполнат“ и ќе станат тврди и полни. Ќе забележите и дека вашето мајчино млеко ја менува бојата во бело и има се повеќе. Вака вашето мајчино млеко преминува од колострум во „вистинско-зрело“ мајчино млеко. Неверојатно е!

До сите мајки и идни мајки, продолжете со фантастичната работа – одлично ви оди! Ве молиме запомнете секогаш да разговарате со вашиот гинеколог или консултант за лактација пред да измолзувате колострум или ако имате какви било прашања.

Напишано од бабица, специјалист за перинатално ментално здравје и креатор на Bumpnbub, Ализа Кар.