back to top

Донација за придобивки од едукација за доење и нега на новороденче

 

Зелена столица: Кога треба да бидете загрижени?

0
Бебешката столица е на високо ниво на загрижувачката листа на родителите. Колку често би требало бебето да кака? Дали бебето индицира во кој правец...

Чување на мајчиното млеко

0
По секое измолзување, можете: Да го чувате го млекото на собна температура. Мајчиното млеко по измолзување можете да го чувате до 4 часа на...

Фебрилност кај децата

0
КОЛКУ Е НОРМАЛНА ТЕМПЕРАТУРА НА БЕБЕТО И КАКО СЕ МЕРИ? Нормална температура на бебето е 36-37-37,5 степени целзиусови. Постојат повеќе фактори од кои зависи каква...

Затнати канали и маститис

0
Блистери / блокирани канали / маститис, а потоа и абсцес обично се појавуваат кога мајката која дои има изобилство на млеко, но бебето не...

Столица кај децата – што е нормално, а што не е?

Ова е едно од прашањата што многу често младите родители си го поставуваат и им создава дилема на родителите. Се надевам дека со овој...

Интервју со првиот меѓународен советник за доење во Македонија – Јасна...

0
Иако во светот е широко распространето, од каде кај Вас дојде идејата за оваа едукација и стекнување со овој сертификат? Најпрво би сакала да се...

ДОЕЊЕ

Најчести грешки што водат до прекин на доењето

0
Гостување на Јасна Апостолски - Николов (дипл. мед. сестра, сертифициран едукатор за психофизичка подготовка на трудници, Меѓународен сертифициран консултант за доење во 0м+ на...

Дијабетес и доење

0
Доењето има многу докажани здравствени придобивки за мајките и бебињата, вклучително и превенцијата во спречување на појава на дијабетес. Ако се запрашувате дали можете...

“Кога бројките не се важни”- од серијата успешни доенечки приказни

0
Една од многуте успешни доенечки приказни но, секоја вредна за мотив на посебен начин! Ника е нашиот јунак која докажа дека бројките за напредокот не...

Каков е вкусот и мирисот на одмрзнато мајчино млеко?

Ова е прашање кое често го добивам и предизвикува голема загриженост кај мајките. Бидејќи во овие случаи мирисот на мајчиното млеко е навистина непријатен....

ПОДГОТОВКА ЗА ТРУДНИЦИ

Рефлекс на исфрлање на бебето при породувањето

Дали знаете што претставува рефлекс на исфрлање на бебето при породувањето - "Ferguson reflex"? Можеби некаде низ литературата сте сретнале...

Една од многуте но, вредна како мотив за сите мајки на предвремено родените бебиња- успешна доенечка приказна на мама Ана и бебе Бисера

Предвременото породување е еден неочекуван момент. Колку и да веруваме дека мора да бидеме силни за да го пребродиме...

Кошница за новороденче – “Што ви е потребно при подготовките за вас и вашето бебе”?

Се ближи еден од најважните денови во вашиот живот, а се уште не знаете што се треба да направите...

Со што да ја замените павловичевата крема?

0
Сакате да ја замените павловичевата крема со органски сертифициран производ кој е еднакво ефективен, но не сте сигурни кој...

Eксклузивното доење ја обновува дисбиозата на цревниот микробиом поврзана со раѓањето на бебето со царски рез

0
Новото истражување дава навистина силна причина зошто ЕКСКЛУЗИВНОТО ДОЕЊЕ е толку важно за сите бебиња, но особено за оние...
15,256ФановиМи се допаѓа
1,327СледбенициСледете не
566СледбенициСледете не
453СледбенициСледете не
1,258ПретплатнициПретплата

ИСХРАНА

“Multi Mum” за нега на брадавици и доење без болка

0
За да ги одржиме брадавиците компактни без ранички и да биде пријатно доењето треба да внимаваме на правилно позиционирање на бебето на градата но, и на негата на брадавиците.

Целијакија кај бебиња и деца

0
Што е целијакија? Целијакија е автоимуно заболување кое што се карактеризира со нетолерантност на глутен. Глутенот е протеин што се наоѓа во пченица, ‘рж, јачмен...

“Б- витамините” и нивната улога во организмот

Оваа група на витамини имаат важна улога во нашиот организам. Луѓето внесуваат одредена количина Б-витамини преку исхраната бидејќи се наоѓаат во поголем број на намирници...

БЕБЕ

“Multi Mum” за нега на брадавици и доење без болка

0
За да ги одржиме брадавиците компактни без ранички и да биде пријатно доењето треба да внимаваме на правилно позиционирање на бебето на градата но, и на негата на брадавиците.

РОДИТЕЛСТВО

Заштитете го бебето за време на топлиот летен период

0
Преинтензивната изложеност на летна топлина може да биде штетна за луѓе на секоја возраст, а особено за бебињата. Најголемата причина за ова е тоа...

ПРЕПОРАЧАНИ СТАТИИ

“Multi Mum” за нега на брадавици и доење без болка

0
За да ги одржиме брадавиците компактни без ранички и да биде пријатно доењето треба да внимаваме на правилно позиционирање на бебето на градата но, и на негата на брадавиците.

Рефлекс на исфрлање на бебето при породувањето

Дали знаете што претставува рефлекс на исфрлање на бебето при породувањето - "Ferguson reflex"? Можеби некаде низ литературата сте сретнале но, за идните родилки би...

Заштитете го бебето за време на топлиот летен период

0
Преинтензивната изложеност на летна топлина може да биде штетна за луѓе на секоја возраст, а особено за бебињата. Најголемата причина за ова е тоа...