Преинтензивната изложеност на летна топлина може да биде штетна за луѓе на секоја возраст, а особено за бебињата. Најголемата причина за ова е тоа што бебињата се уште не можат да се потат ефективно.

Потењето е еден од главните начини на кои што телото самостојно се лади, па бидејќи тие се уште целосно не ја имаат оваа способност, повеќе се склони кон топлотни удари и дехидратација. И иако ова не е една од најтешките состојби, изложувањето на превисоки температури може да предизвика и појава на неудобни топлотни осипи.

Штом научите како, лесно ќе го заштитите вашето бебе од разновидните ефекти од топлите летни денови. Подолу споделуваме неколку совети со вас:

  1. НИКОГАШ не го оставајте вашето бебе или дете во автомобилот без надзор

Температурата во автомобилите може брзо да порасне во лето, дури и ако сте паркирани во сенка, прозорите ви се подотворени и сл. Следствено, никогаш не го оставајте вашето бебе во автомобилот поради никоја причина – дури и на неколку минути, бидејќи ова е многу опасно и незаконски.

  1. Соодветно облечете го вашето бебе

Лесна, светла облека направена од лесни материјали е најдобар избор за бебиња и деца. Идеално, тие би требало да носат шешир и поширока облека која ќе им ги покрива рацете и нозете кога се надвор. Целта е да одржите пријатна температура на телото и да ја заштитите нивната сензитивна кожа од сончевите зраци.

  1. Проветрувајте

Проветрувањето му помага на телото да се лади самостојно. Доколку нема природно движење на воздухот, може да користите мало вентилаторче на батерии за да создадете движење. Важно е да не го насочувате директно кон бебешкото лице и да биде безбедно поставено со цел тоа да не може да го дофати и да се повреди.

  1. Хидрирајте ги

Бидејќи бебињата не се потат како возрасните, навидум изгледа како тие лесно да се справуваат со топлината, но всушност, тие имаат потешкотии. Доколку вашето бебе дише убрзано и немирно, или е топло на допир, тоа е најверојатно дехидрирано. Бебињата под 6 месеци не треба да пијат вода, па доколку се дехидрирани, можете да ги доите. На топол ден, на бебето вообичаено му е потребно 50% повеќе течност отколку на ладен ден.

  1. Пронајдете сенка
Можеби ќе ви се допадне:   Семинар за трудници #1 - Октомври 2019

Поголемиот дел од своето време надвор, бебињата би требало да го поминат во сенка. Доколку можете да најдете природна сенка, тоа е идеално. Исто така има структури слични на шатор направени за бебиња, кои се направени од безбеден материјал кој го одбива сонцето и овозможува правилна циркулација на воздухот.

  1. Нанесувајте креми за заштита од сонце

За периодите кога вашето бебе не е возможно да биде под сенка (како кога ќе ги однесете во вода), тоа треба да носи лесен слој на крема за заштита од сонце. За повозрасни деца, треба почесто да нанесувате заштита и во подебел слој. Имајте на ум дека просечната памучна маица има 5 (СПФ) заштита од сонце, па тие треба да носат заштитна крема и под облеката.

Во продолжение, со Bellina ви ги препорачуваме трите нивни најпродавани креми за заштита од сонце:

SPF 50+ / КРЕМА ЗА БЕБИЊА СО ЗАШТИТЕН ФАКТОР – 50 МЛ.

100% минерална крема за сончање погодна за бебиња и за чувствителна кожа, која обезбедува широк спектар на заштита со SPF50+PLUS.

– Со заштитни органски масла и невен

– Ја навлажнува кожата и спречува нејзино оштетување

– Широк спектар на UVA+UVB+IR

– Некомедогена крема за сончање со лесна текстура за нанесување

– Без хемиски филтри, наночестички и други токсични материјали

– За интензивно изложување на сонце

– Производот е дерматолошки тестиран

Како да се користи: 1. Kористете го прецизниот диспензер за да ја нанесете вистинската количина на крема за сончање на вашето лице. 2. Погрижете се да ја покриете целата кожа, запомнете дека областите изложени на сонце може да изгорат. 3. Заштитете ги и очите со очила за сонце со UVB+UVA заштита.

Тип на кожа: Атопична кожа, бебешка кожа, чувствителна кожа.

Можеби ќе ви се допадне:   Грижа и безбедност на новороденчиња

– 100% состојки од природно потекло сертифицирани со BIDH COSMOS NATURAL

– Неразредени формули, со до 99% активни состојки (< 1 вода)

– Без алергени и други токсини

– COSMOS ORGANIC сертифициран од ECOCERT Greenlife според COSMOS Standard

Овој производ е COSMOS ORGANIC, потврден од независниот ентитет IONC, кој гарантира дека 100% од состојките се од природно потекло, со одржливо земјоделско производство и практики на производство.

СОСТОЈКИ (INCI): COCO-CAPRYLATE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, TITANIUM DIOXIDE, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE*, ZINC OXIDE, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS OIL*, ALUMINA, POLYGLYCERYL-2 DIPOLYHYDROXYSTEARATE, PROPANEDIOL, STEARIC ACID, POLYGLYCERYL-3 DIISOSTEARATE, OSMOTIC WATER (AQUA), TOCOPHEROL, CALENDULA OFFICINALIS FLOWER EXTRACT*, GLYCERYL CAPRYLATE, XANTHAN GUM, GLYCERIN, GLYCERYL UNDECYLENATE, BENZYL ALCOHOL, POTASSIUM SORBATE, SODIUM BENZOATE, PARFUM**.

* од органско земјоделство

** минерален пигмент

ALGA MARIS / FAMILY СПРЕЈ ЗА ЛИЦЕ И ТЕЛО СО SPF50+ – 150 МЛ.

SPF 50+ е особено погоден за кревката кожа на децата и оние со чувствителна кожа за сите видови изложување на сонце. Тој е:

– Хипоалерген*

– Може да се користи од страна на трудници и доилки

– Може да се користи од 6 месечна возраст

*формулиран да минимизира ризик од алергии

Карактеристики:

– Докажана нетоксичност на морските екосистеми

– Формула погодна за кожата и океаните

– Целосна заштита од негативните ефекти на сонцето: UVA, UVB зраците и слободните радикали

– Заштита за целото семејство: од 6 годишна возраст

– Хипоалергена формула: не содржи презервативи и додадени мириси за висока толеранција

– Течна и лесна текстура

– Оптимизирана формула за намалување на белите траги

–  Лесно се нанесува, дури и на најтешко достапните регии

– Содржи висока водоотпорност која е одлична за детските авантури, дури и во вода!

– Формулата е тестирана под дерматолошки надзор

Природна и органска козметика сертифицирана од Ecocert Greenlife според стандардот Ecocert

Како да се користи: 1.  Добро протресете пред употреба и дарежливо напрскајте на кожата. 2. Да се ​​нанесува пред изложување на сончева светлина или често да се обновува во доволна количина, особено после пливање или потење. 3. Нашиот спреј за сончање е погоден за долга и екстремна изложеност за време на активности на отворено или разни спортови: океан и планина. 4. Нашиот спреј за сончање е за сите типови кожа.

Можеби ќе ви се допадне:   Јасна Апостолски - Николов во Мое Здравје на МРТ1

СОСТОЈКИ (INCI): CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, COCONUT ALKANES, ZINC OXIDE, TITANIUM DIOXIDE, HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL, COCOS NUCIFERA OIL*, POLYGLYCERYL-2 DIPOLYHYDROXYSTEARATE, ALUMINA, POLYGLYCERYL-3 DIISOSTEARATE, STEARIC ACID, COCOCAPRYLATE/CAPRATE, GLYCERYL CAPRYLATE, GELIDIUM SESQUIPEDALE EXTRACT, PROPANEDIOL, TOCOPHEROL, AQUA, POLYGLYCERYL-4 CAPRATE.

*состојки од органско земјоделство

100% од вкупните состојки се од природно потекло.

12% од вкупните состојки се од органско земјоделство.

ALGA MARIS / КРЕМА ЗА ЛИЦЕ И ТЕЛО ЗА ДЕЦА И БЕБИЊА СО SPF50+ – 50 МЛ.

Детската SPF50+ крема е:

Хипоалергена*

Може да се користи од 6 месечна возраст

*формулирана да го намали ризикот од алергии

Карактеристики:

Хипоалергена формула: не содржи презервативи и додадени мириси за висока толеранција.

Целосна заштита од негативните влијанија на сонцето: УВА/УВБ и слободни радикали. Детската кожа е заштитена за во иднина.

Висока отпорност на вода, ги прати децата во нивните авантури, дури и во вода!

100% состојки од природно потекло

20.5% состојки од органско земјоделство

Природна и oрганска козметика сертифицирана од Ecocert Greenlife согласно стандардот COSMOS ORGANIC

Како да се користи: Нанесете подеднакво на лице и тело, пред изложување на сонце. Повторувајте го нанесувањето барем еднаш на два часа и по пливање за да одржите оптимална заштита. Новороденчињата и децата под 3 годишна возраст не ги изложувајте на директна сончева светлина.

СОСТОЈКИ (INCI): CAPRYLIC / CAPRIC TRIGLYCERIDE, TITANIUM DIOXIDE, COCOS NUCIFERA OIL *, COCONUT ALKANES, BUTYROSPERMUM PARKII BUTTER *, ALUMINA, STEARIC ACID, GLYCERIN **, POLYGLYCERYL-2 DIPOLYHYDROXYSTEARATE, POLYGLYCERYL-3 HYDROGENATED VEGETABLE OIL, HYDROGENATED CASTOREARATE, COCO-CAPRYLATE / CAPRATE, POLYHYDROXYSTEARIC ACID, GLYCERYL CAPRYLATE, GELIDIUM SESQUIPEDALE EXTRACT, PROPANEDIOL, AQUA, POLYGLYCERYL-4 CAPRATE, HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL, TOCOPHEROL.

(* = состојки од органско потекло, ** = составено од органски состојки)

Овие производи можете да ги најдете на физичките локации на Bellina.mk и нивниот сајт www.bellina.mk.