back to top

Заштитете го бебето за време на топлиот летен период

0
Преинтензивната изложеност на летна топлина може да биде штетна за луѓе на секоја возраст, а особено за бебињата. Најголемата причина за ова е тоа...

Спречете осип кај пеленската регија

0
Осипот кај пеленската регија е тип на дерматитис кој изгледа како воспаление на бебешкото газе, бутови и гениталии. Овој осип може да биде предизвикан од мокри или нечисти пелени, кои не доволно често се менуваат. Или пак, може да биде резултат на сензитивна кожа или триење. Оваа појава е честа кај бебињата, но може да се јави кај секој кој користи пелени.

Најчести грешки што водат до прекин на доењето

0
Гостување на Јасна Апостолски - Николов (дипл. мед. сестра, сертифициран едукатор за психофизичка подготовка на трудници, Меѓународен сертифициран консултант за доење во 0м+ на...

Глобален резултат за стапката на доење 2022-2023 година

“Global collective scorecard ”- Глобалната карта за резултати за стапката на доење беше воведена од УНИЦЕФ и СЗО како дел од Глобалниот колектив за...

Целијакија кај бебиња и деца

0
Што е целијакија? Целијакија е автоимуно заболување кое што се карактеризира со нетолерантност на глутен. Глутенот е протеин што се наоѓа во пченица, ‘рж, јачмен...

Од серијата успешни доенечки приказни – мајка со многу трпение и...

Кога една мајка сака да дои и нејзиното бебе сака да цица, а постои одложен почеток на лактогеназа два или фазата на започнување на...

Да ги заштитиме најмалите од настинки

0
Вообичаената настинка е вирална инфекција на бебешкото носе и грло. Назалното запушување и растечениот нос се главните знаци на настинка. Бебињата се особено склони кон...

Орално здравје кај бебиња и деца

0
Кариесот е една од најчестите хронични болести кај децата. Нетретираниот кариес може да предизвика болки и инфекции кои пак може да предизвикаат проблеми со...

Дијабетес и доење

0
Доењето има многу докажани здравствени придобивки за мајките и бебињата, вклучително и превенцијата во спречување на појава на дијабетес. Ако се запрашувате дали можете...

Совети за заштита од сонце, во најтоплите денови

0
Употребата на производи за заштита од сонце додека вие и вашето цело семејство се сончате, пливате, или пак уживате во топлите денови играјќи или...
15,256ФановиМи се допаѓа
1,327СледбенициСледете не
566СледбенициСледете не
453СледбенициСледете не
1,258ПретплатнициПретплата