back to top

Дохрана – немлечна исхрана

0
ДЕФИНИЦИЈА Во секојдневната пракса под зборот дохрана се подразбира воведување на кашеста храна кај дотогаш хранети доенчиња со мајчино млеко или со адатирано млеко. Но...

Мојата доенечка приказна со близнаци – Марга Маги Настевска Димоска

0
Пред да започнеме со сторијата за доењето би сакала да споменам за краткиот период додека се измолзував односно оддржувањето на лактација, а во мојот...

Зошто бебињата икаат?

0
Зошто бебињата икаат? Дали икањето е нормално кај бебињата? Што го предизвикува икањето и што можеме да направиме за да спречиме да икаат? Икањето кај...

Кое е вистинското време за воведување на кравјо млеко кај новороденчињата?

0
На возраст од 12 месеци (но, не порано), можете на детето во исхраната да му воведете фортифицирано кравјо млеко.  Пред вашето дете да има...

Доење и враќање на работа

0
Планирањето однапред  за враќање на работа може да помогне во олеснувањето на транзицијата. Пред раѓањето на бебето, научете колку што можете повеќе и разговарајте...

Измолзување на мајчино млеко

0
Ако не можете директно да го доите вашето бебе, измолзете се за време кога вашето бебе вообичано јаде. Ова ќе ви помогне вашите дојки ...

Кафе додека доите: Дали е во ред?

0
Можеби сте слушнале дека пиењето кафе во текот на бременоста треба да се намали. Можеби вашиот лекар ви кажал дека вишокот кофеин може да...

Исхрана во текот на бременоста

0
Без сомнение, хранливата, добро балансирана исхрана може да биде еден од најголемите подароци кои можете да му го дадете на вашето бебе во развојот....

Исхрана кај мајки доилки – одговори на најчесто поставуваните прашања

Дали на мајките им требаат повеќе калории додека дојат? Да. На мајките кои дојат генерално им требаат повеќе калории за да ги задоволат своите нутритивни...

Сирупи “Meloo” за кашлица и иритирано грло

0
Од природата за вас! Ненадејните климатски промени и тоа како може да доведат до настинки и развивање на симптоми актуелни во моментов. Временските промени се...
15,256ФановиМи се допаѓа
1,327СледбенициСледете не
566СледбенициСледете не
453СледбенициСледете не
1,258ПретплатнициПретплата