back to top

Најчести грешки што водат до прекин на доењето

0
Гостување на Јасна Апостолски - Николов (дипл. мед. сестра, сертифициран едукатор за психофизичка подготовка на трудници, Меѓународен сертифициран консултант за доење во 0м+ на...

Дијабетес и доење

0
Доењето има многу докажани здравствени придобивки за мајките и бебињата, вклучително и превенцијата во спречување на појава на дијабетес. Ако се запрашувате дали можете...

“Кога бројките не се важни”- од серијата успешни доенечки приказни

0
Една од многуте успешни доенечки приказни но, секоја вредна за мотив на посебен начин! Ника е нашиот јунак која докажа дека бројките за напредокот не...

Каков е вкусот и мирисот на одмрзнато мајчино млеко?

Ова е прашање кое често го добивам и предизвикува голема загриженост кај мајките. Бидејќи во овие случаи мирисот на мајчиното млеко е навистина непријатен....

Колострум – “течно злато” и неговата улога

Драга мамо, колострумот е нешто речиси магично и честопати се нарекува „течно злато“ - затоа што искрено вреди злато! Па, зошто е ова толку...

Од серијата успешни доенечки приказни – доење кај предвремено родено бебе

Предвременото породување од секој агол е еден вознемирувачки момент за сите родители. Особено за мајките кои на поинаков начин го замислуваат моментот кога на...

Зошто треба да ја имате “Haakaa” пумпата?

Секоја мајка која дои знае колку е вредно мајчиното млеко - има причина зошто се нарекува течно злато! Вашето тело е неверојатно и прави...

“Б- витамините” и нивната улога во организмот

Оваа група на витамини имаат важна улога во нашиот организам. Луѓето внесуваат одредена количина Б-витамини преку исхраната бидејќи се наоѓаат во поголем број на намирници...

Human milk – Species specific!

Како мајчиното млеко го менува развојот на мозокот кај недоносените бебиња? Истражувачите вклучиле 135 предвремено родени бебиња и откриле дека при испитување на мозокот на...

1ви Март – Меѓународен ден на IBCLC консултантите за доење

0
Секоја година првата среда во месецот март е ден кога се одбележува денот на IBCLC консултантите за доење. За сите нови и идни мајки и...
15,256ФановиМи се допаѓа
1,327СледбенициСледете не
566СледбенициСледете не
453СледбенициСледете не
1,258ПретплатнициПретплата