back to top

Заштитете го бебето за време на топлиот летен период

0
Преинтензивната изложеност на летна топлина може да биде штетна за луѓе на секоја возраст, а особено за бебињата. Најголемата причина за ова е тоа...

Спречете осип кај пеленската регија

0
Осипот кај пеленската регија е тип на дерматитис кој изгледа како воспаление на бебешкото газе, бутови и гениталии. Овој осип може да биде предизвикан од мокри или нечисти пелени, кои не доволно често се менуваат. Или пак, може да биде резултат на сензитивна кожа или триење. Оваа појава е честа кај бебињата, но може да се јави кај секој кој користи пелени.

Целијакија кај бебиња и деца

0
Што е целијакија? Целијакија е автоимуно заболување кое што се карактеризира со нетолерантност на глутен. Глутенот е протеин што се наоѓа во пченица, ‘рж, јачмен...

Да ги заштитиме најмалите од настинки

0
Вообичаената настинка е вирална инфекција на бебешкото носе и грло. Назалното запушување и растечениот нос се главните знаци на настинка. Бебињата се особено склони кон...

Орално здравје кај бебиња и деца

0
Кариесот е една од најчестите хронични болести кај децата. Нетретираниот кариес може да предизвика болки и инфекции кои пак може да предизвикаат проблеми со...

Дијабетес и доење

0
Доењето има многу докажани здравствени придобивки за мајките и бебињата, вклучително и превенцијата во спречување на појава на дијабетес. Ако се запрашувате дали можете...

“Кога бројките не се важни”- од серијата успешни доенечки приказни

0
Една од многуте успешни доенечки приказни но, секоја вредна за мотив на посебен начин! Ника е нашиот јунак која докажа дека бројките за напредокот не...

Каков е вкусот и мирисот на одмрзнато мајчино млеко?

Ова е прашање кое често го добивам и предизвикува голема загриженост кај мајките. Бидејќи во овие случаи мирисот на мајчиното млеко е навистина непријатен....

Совети за заштита од сонце, во најтоплите денови

0
Употребата на производи за заштита од сонце додека вие и вашето цело семејство се сончате, пливате, или пак уживате во топлите денови играјќи или...

Колострум – “течно злато” и неговата улога

Драга мамо, колострумот е нешто речиси магично и честопати се нарекува „течно злато“ - затоа што искрено вреди злато! Па, зошто е ова толку...
15,256ФановиМи се допаѓа
1,327СледбенициСледете не
566СледбенициСледете не
453СледбенициСледете не
1,258ПретплатнициПретплата